Hirudoterapia jest obecnie uznaną w Świecie dziedziną medycyny ( IDC-9 Międzynarodowa Klasyfikacja Procedur Medycznych - 99.991 - Terapia pijawkowa), popularnie mówi się o stawianiu pijawek. W śród lekarzy rośnie świadomość dotycząca wykorzystania leczniczych właściwości pijawek lekarskich a to dzięki mediom i zaangażowaniu w popularyzację tego tematu przez profesjonalistów, chociaż nie brakuje sceptycznych lekarzy.

    Działanie pijawki lekarskiej skutecznie wspomaga procesy powrotu do zdrowia, do stanu homeostazy czyli równowagi organizmu wielokrotnie potwierdzili to chorzy, którym pijawki pomogły w wielu dolegliwościach.

    Stawianie pijawek to nie zabobonna technika znachorów - niektórym błędnie kojarząca się z upuszczaniem krwi - stosowana jest przez lekarzy przy replantacji kończyn, palców, uszu (dla przykładu technika stosowana przez lek. med. Krzysztofa Lenarta i lek. med. Macieja Paruzela). Lekarze, którzy odważyli się zastosować hirudoterapię na oddziałach szpitalnych, uratowali niejedną kończynę, a nawet i życie ludzkie.

Obecnie dzięki prowadzonym profesjonalnym szkoleniom coraz więcej osób może skorzystać z zabiegów wykonywanych z pomocą pijawki lekarskiej. Zabiegi te wykonywane są przez dyplomowanych hirudoterapeutów. By być pewnym czy trafiasz w dobre ręce zawsze pytaj o kwalifikacje, dyplomy i doświadczenie

 

Ciekawy reportarz zrealizowany przez telewizję TVR

Strona w trakcie przebudowy